Kanizsai Dorottya Múzeum
Múzeum, Kiállítás és Látványtár
Városunk múzeuma a messze földön híres Busójárás legrégebbi maszkjaival gazdagítva mutatja be Mohács és környéke, valamint Magyarország délszláv népeinek kultúráját. Az intézmény a magyarországi horvát, szerb és szlovén kisebbség egyetlen hazai bázismúzeuma, és mint ilyen, országos gyűjtési jogkörrel rendelkezik.
Az új múzeumépületben a „Népek találkozása a Mohácsi Dunánál” c. állandó tárlat mellett évente több időszaki kiállítás kínál számtalan látnivalót! A sok száz darabból álló páratlan mázas-, és feketekerámia gyűjtemény mellett, a Mohácson élő különböző népcsoportok viseletei, bútorai, használati tárgyai, és a várostörténet emlékei nyújtanak felejthetetlen élményt az idelátogatóknak.
Korábbi ígértünknek megfelelően virtuálisan is elérhetővé tettük 2020. február 20-án megnyílt, "Busójárás másképp – Farsangi népszokásunk művészeti alkotásokban" című időszaki kiállításunkat.
Tettük mindezt annak érdekében, hogy a kialakult rendkívüli helyzet miatt se kelljen lemondanunk a kultúráról, és a tárlaton bemutatott magas szintű képző-, és iparművészeti alkotásokról. A korábban közölt 360o-os fotón az egyes alkotók képeire kattintva nagyban is megtekinthetők a művek, így a kiállítás online módon is körbejárható.
Jó szórakozást, és tartalmas időtöltést kívánunk!
A tárlatot az alábbi linkre kattintva tudják megnézni:
https://poly.google.com/view/4E9YPU_roVj
Mohácson kevés olyan család van, akiknél nincs a szekrényben busóálarc. Az is biztos, hogy nehéz két egyformát találni. A szakszerű, igazán gondos tárolásra viszont a Kanizsai Dorottya Múzeum hívatott, melynek gyűjteményében 90 darab egyedi busómaszk található. Ezek közül jó néhány több, mint 100 évet megért, a 19. század végén, 20. század elején készült, az eredeti formákat és készítési módot leginkább őrző fa álarc.
A legkorábbi időkben maszkjaikat a busók maguk faragták. A Múzeum gyűjteményének archaikus maszkjai a maiakhoz képest kisebb méretűek, könnyűek és emberi arcot formáznak. Kidolgozottságuk az egyszerűség, a praktikum és a hordhatóság felé hajlik. E maszkok készítői feltehetően még valóban hittek a mágikus cselekmények erejében, és funkciójuk csupán az álarcot hordó egyén kilétének elrejtésére korlátozódott, illetve az átváltozást szimbolizálta. A szarv ezeken a maszkokon nagyon ritka.
"Népek találkozása a mohácsi Dunánál"
Új szolgáltatásként Mohács legrégibb lakóépülete a Kisfaludy u. 2/b. szám alatt található Iparosház is megtekinthető a Kanizsai Dorottya Múzeum nyitvatartási idejében. Az eredetileg egy szerb kereskedő családjának otthont adó ház földszintjén, színvonalas helyi ipartörténeti gyűjtemény tiszteleg a városi iparosság tárgyi emlékekben is gazdag múltja előtt.
Cím: 7700Mohács, Kisfaludy K. u. 9.
Telefonszám: (06 69) 306 604
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Kanizsai Dorottya Múzeum weblap
Nyitva tartás:
Október 1. és április 30. között: Keddtől-Szombatig 10-16 óráig
Május 1. és szeptember 30. között: Keddtől-Szombatig 10-17 óráig
Vasárnap: mindkét időszakban előzetes bejelentkezés alapján látogatható
Jegyárak:
Felnőtt: 1300 Ft (Csoportok számára 1000 Ft)
Diák/Nyugdíjas: 800 Ft (Csoportok számára 650 Ft)
Szakmai tárlatvezetés: 3500 Ft
Múzeumpedagógiai foglalkozás: 400 Ft/gyermek.– Minimum létszám: 10 fő.
A foglalkozások időtartama 45-60 perc. Az ettől hosszabb idejű foglalkozások díja egyedi megbeszélés tárgyát képezi.
"Népek találkozása a mohácsi Dunánál"
Szolgáltatások:
- Állandó néprajzi és helytörténeti kiállítás
- Látványtár
- Időszaki kiállítások
- Múzeumpedagógiai foglalkozások
- Kutatószolgálat
- Ajándékbolt
Cím: 7700Mohács, Kisfaludy K. u. 9.
Telefonszám: (06 69) 306 604
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.