Mára már hagyománnyá vált a havonta megrendezett KÉZMŰVES VÁSÁR Mohácson. Kézműves foglalkozás, sör, bor, frissen sült lepény, sajtok, kenyér, sütemények, lekvárok, szörpök, méz, chili, kézműves csokoládé, levendulás termékek, kerámia, ékszerek, kosarak, horgolt játékok, virágok, díszek és még sok minden más... Érdemes kilátogatni! Mohácsi és környékbeli kézművesek hagyományos, egyedi készítésű termékeinek, ételeinek, italainak bemutatása és árusítása.
Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt!

 

Időpont: 2022. január 22.

Vince nemesi származású, hispániai vértanú volt. Vértanúságának eszköze a fejsze, esetleg csákány vagy irtókapa.

Ezért védőszentjüknek tekintették (főleg a skandináv államokban) részben az ácsok és az erdei favágók is.

Egyes magyarországi német településeken ezen a napon nem dolgoztak, hanem misére mentek. Némely felvidéki és német településeken úgy tartják, hogy Vince napján házasodnak a madarak, ezért nem szabad az erdőbe menni és fát vágni, illetve zajongani.

Busójárás

Mohácsi Busójárás 2022. február 24. - március 1. 

Farsang idején a mohácsi busók hosszú szőrű állatbőrökbe bújva, fűzfából faragott, piros színűre festett, félelmetes álarcaikban, kereplőket forgatva, kolompokat rázva, hol félelmetes, hol vidám forgataggá varázsolják a várost.

A téltemető, tavaszköszöntő nagy ünnep húshagyó kedden látványos, jókedvű farsangtemetéssel ér véget.

A mohácsi sokácok messze földön ismert népszokása a busójárás a tavaszi napforduló idejére esik. Régen Farsangvasárnap reggelétől Húshagyókedd estéjéig tartott a mulatság. A Farsang utolsó csütörtökjén a gyermekek öltöznek maskarába.

2022 május

Immár hagyományteremtő rendezvény, mely a környék leglátogatottabb szabadtéri programja. Egész nap hagyományőrző kézműves vásár és népi mesterségek bemutatója. Napközben állatsimogató, sétakocsikázás, kicsiknek légvár, léggömb.

 2022. május 21. 

Nepomuki Szent János a vízen járók védőszentje, szobra a Duna-part közelében, a Halászcsárda előtti téren áll. A múlt századból eredő szokás szerint a dunai hajósok, molnárok és halászok május 16-án tartották látványos ünnepélyüket. 

Nepomuki Szent János a vízen járók védőszentje, szobra a Duna-part közelében, a Halászcsárda előtti téren áll. A múlt századból eredő szokás szerint a dunai hajósok, molnárok és halászok május 16-án tartották látványos ünnepélyüket, mely az egész környékről nagyszámú nézősereget vonzott. Az idők során feledésbe merült ez a hangulatos dunai felvonulás, de a mohácsi művelődési központ jóvoltából 1989 óta újra élő hagyománnyá vált, s egyben nagy sikerű majálissá nőtte ki magát.

Tervezett időpont: 2022. június 18.

"A korabeli Mohács 13 kocsmájában 13 tamburazenekar játszott..."

Mohács gazdag zenei életének jellegzetes szeletét jelentik a tamburazenekarok, melyekben apáról fiúra öröklődik a különösen a déli szlávoknál használatos hangszer mesteri megszólaltatásának titka. E pengetős instrumentumot, illetve az ebből kialakult hangszercsalád tagjait közel másfél évszázada veszik kézbe a soknemzetiségű Duna-parti város zenészei: az általuk megszólaltatott dallamokat az itt élők és a vendégként ide látogatók mindig nagy örömmel hallgatták és hallgatják…

2022. július 2.

Az immár sok esztendeje hagyományosan július első hétvégéjén sorra kerülő programra egyre többen kíváncsiak, rendre több százan gyűlnek össze a révnél.

Hagyományos eszközökkel nehéz, évszázados asszonyi munka elevenedik meg a folyó partján: utána folklórműsor és sütés-főzés teszi teljessé a napot. A Pranje na Dunavu, azaz a Dunai mosás, amikor is a hölgyek – némi férfi segédlettel – gyakorlottan veszik sorra a teendőket, az áztatást, a mosópadra helyezett ruhák beszappanozását, megzöcskölését, majd a vizes anyagokból a mosófa élével a szennyeződés kiverését mindaddig, amíg a textilekből nem jön tiszta öblítővíz.

2022. július 9. 

A Mohácsi Polgárok Olvasóköre kezdte feleleveníteni a népi aratónapi szokásokat.

Az Aratónap kezdő időpontja délelőtt 10 óra, az Olvasókör székházanál, ahonnan lovas kocsikkal népi ruhában felöltözve kikocsiznak közel 400-an a Mohács melletti búzaföldekre. A rendezvény helyszínére megérkeznek az érdeklődők, majd a köszöntők és áldást követően megkezdődik a kézi aratás. A férfiak kaszával aratnak, míg a nők a marokszedők. A kulturális programot a Mohácsi Polgárok Olvasókörének citera zenekara, a Polgári Olvasókör Dalárdája, valamint a Schneider Lajos Népdalkör biztosítja, kiegészítve a Sátorhelyi Folkműhely néptáncosaival. Az Aratónap zárásaként a meghívott vendégeket a Schneider Lajos Művészeti Iskolában látják vacsorával vendégül, majd a napot a régi hagyományokhoz hűen Aratónapi bál zárja. 

 

 

2022. július 16.

Nekünk, mohácsi sváboknak - és azt gondoljuk a város többi nemzetiségének is - szívügyünk az igazi dunai halászlé, illetve minden Duna menti halétel. Tegyük is mindjárt hozzá, hogy ezek az ételek amellett, hogy nagyon finomak, rendkívül egészségesek is!

Időpont: 2022. augusztus 6.

Helyszín: Sokac negyed utcái

Mohácsi Sokacok Olvasóköre rendezésében

Sokac Babfőző Fesztivál

Közel három évtizede a Mohácsi Sokacok Olvasókörének tagjai augusztus első hétvégéjére szervezik meg a mohácsi népi és nemzetiségi hagyományokat felelevenítő Babfőző fesztivált - horvát kulturális és gasztronómiai találkozót. Idén a járványügyi helyzetre való tekintettel szeptember első szombatján rendezik meg az eseményt.
A rendezvény 14.00 órakor indul köszöntőkkel a Sokac Negyed utcáiban, miközben megkezdődik hagyományos technikával az agyagedényben történő babfőzés. A gasztronómiai ízek mellett kulturális bemutatók is helyet kapnak, a kézműves bemutatókkal egyetemben. A résztvevő főzők száma közel 300 fő, akik 1100 agyagedényben főzik a babot. Az este utcabállal zárul.

2022. augusztus 17-20.

1996 óta minden év augusztusának kiemelkedő programja. Évente 10-12 együttes szerepel.

A mohácsi csoportok mellé 6-7 együttest hívnak külföldről, valamint 2 hazai tánccsoportot. A rendezvény kezdeti célja a cserekapcsolat kiépítése volt a város néptánc együtteseinek a részére. A fellépések négy napon át tartanak, az esti órákban.

2022. augusztus 29.

Az 1526. augusztus 29-i mohácsi csata helyszínén, Sátorhely határában elterülő park területe több mint 1500 katona végső nyughelye. Az évforduló napján a csatában elesett hősökre emlékezünk. Egész napos programokat kínálunk gyermekeknek és felnőtteknek. 

2022. szeptember 24.

A Szüreti Fesztivál célja felkarolni és bemutatni a mohácsi szőlős gazdákat és boraikat, amelyek hasonlóan jó minőségűek, mint a környék „híres borvidékeinek levei".

Kezdetben a Mohácsi Szőlőhegy adott otthont a rendezvénynek, majd a nagy érdeklődésre való tekintettel Mohács Város belvárosa fogadta be a rendezvényt. A Szüreti-és Borfesztivál mára már kibővült a Mohácsi Polgárok Olvasókörének lovas kocsis felvonulásával, valamint a gasztronómiát szerető emberek kedvéért a szabad tüzű ételek főzésével is.

A Mohácsi Jenő Városi Könyvtár vendége volt Horváth Zoltán a Planina Borház tulajdonosa.

https://www.facebook.com/mohacsikonyvtar/videos/250704323084538

 

 

Planina Borház
+36 20/980-5733
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. 
 
Eberhardt Pince
+36 20 405 0288
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
 
Bagó Pince
+36 20 480 40 03
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
 
Polgármesteri Hivatal pincészete
+36 69/505-515
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
 
 
 

A mohácsi bornak messze megy a híre

Országos, sőt, nemzetközi versenyeken elért eredmények bizonyítják, hogy a mai gazdák az elődökhöz méltó szellemben és színvonalon készítik kitűnő rozé-, fehér- és vörösboraikat.

Minderről – finom borkorcsolyák mellett – Ön is meggyőződhet Mohács Város Polgármesteri Hivatalának frissen felújított, átépített, minden komforttal ellátott pincéjében, melynek teraszáról rálátás nyílik az egész városra…

A régióra, így e vidékre is jellemző a borturizmus. A Mohács-Bóly Fehérborút hazánk egyik legkisebb történelmi borvidéke, a Mecsekaljai történelmi borvidéken Hásságy-Bóly-Mohács és Dunaszekcső között húzódik. 

Élményfürdő, uszoda, wellness

A Mohács és Kistérsége Tanuszoda és Termálfürdő a város első fedett uszodájaként 2007. júniusában nyitotta meg kapuit, mely a korábban működött, elavult és szezonális használhatóságú strandot váltotta ki színesebb és minőségi szolgáltatásaival. A fürdő a hazánkban PPP konstrukcióban megvalósult beruházások egyikeként hétfőtől péntekig szolgálja ki a város és a kapcsolódó kistérség közösségi igényeit, óvodák és iskolák úszásoktatása, valamint a helyi sportegyesületek készségfejlesztése terén.

Kivételes élmény, egy különleges környezetben.

Különleges környezetben, a „civilizációtól” távol, az erdő közepén teremti meg a gondtalan kikapcsolódás lehetőségét. Itt hallható a fák lombjának susogása, a madarak éneke, de még a partoldalt mosó Duna locsogása is kedvesen, simogatóan járul hozzá a pihentető időtöltéshez.

(Ajánlataink tetszőlegesen, igény szerint változtathatóak, kiegészíthetőek)

 

Velünk élő történelem  Időtartam: kb 5 óra 

Mohácsi Nemzeti Emlékhely - Idegenvezetéssel az Emlékpark megtekintése, fegyverbemutatóval Mohácsi Nemzeti Emlékhely

Belépődíj:

Egységesen 1.200 Ft/fő

Családi kedvezmény:

- 1 vagy 2 felnőtt + 2 vagy több gyermek esetén a 2. és minden további gyerek jegyének ára 500 Ft

- NOE tagsági kártyával a 3. és további 14 év alatti gyermekek ingyenes belépésre jogosultak

Kanizsai Dorottya Múzeum - "Népek találkozása a mohácsi Dunánál" című állandó kiállítás megtekintése vezetéssel. Kanizsaidorottyamuzeum.hu

Felnőtt: 1300 Ft (Csoportok számára 1000 Ft)

Diák/Nyugdíjas: 800 Ft (Csoportok számára 650 Ft)

Szakmai tárlatvezetés: 3500 Ft

Múzeumpedagógiai foglalkozás: 400 Ft/gyermek.– Minimum létszám: 10 fő.

Busóudvar - megtekintés vezetéssel, filmvetítés Busóudvar

Felnőtt: 1300 Ft

Gyermek (18 éves korig) / Nyugdíjas: 800 Ft 

Hajókirándulás – Hajókirándulás a Vuk hajóval: 45 perc (max. 25 fő) 35.000.-

Információ: Fazekas Orsolya Programiroda vezető  +36 20 3376400 vagy Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

Élménynap  Mohácson Időtartam: kb 5 óra  

Busóudvar - megtekintése vezetéssel, filmvetítéssel (1 óra) Busóudvar

Felnőtt: 1300 Ft

Gyermek (18 éves korig) / Nyugdíjas: 800 Ft

Fekete kerámia - bepillantás a műhelytitkokba, a kerámikus mesterség megismerése műhelylátogatással (1 óra) Feketekerámia

5-főtöl max. 30-főig, Felnőtt: 450 Ft/fő  - Diák/nyugdijas: 350 Ft/fő

Szent Miklós Vízi és Taposómalom - vízimalom bemutatás, őrlés- és malomtörténeti kiállítás megtekintése, merített papír készítés, igény esetén kemencés sütögetés (1,5 óra)

Jegyárak: Felnőtt 1000 Ft/fő, Diák: 800 Ft/fő, Csoportok (felnőtt) 800 Ft/fő, Csoportok (diák): 600 Ft/fő

Hajókirándulás – Hajókirándulás a Vuk hajóval: 45 perc (max. 25 fő) 35.000.-

Étkezési lehetőség a Busóudvar Étterem és Kávézóban

Információ: Fazekas Orsolya Programiroda vezető +36 20 3376400 vagy Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 

Természet és történelem egész napos program

Mohácsi Nemzeti Emlékhely - Idegenvezetéssel az Emlékpark megtekintése, fegyverbemutatóval Mohácsi Nemzeti Emlékhely

Belépődíj:

Egységesen 1.200 Ft/fő

Családi kedvezmény:

- 1 vagy 2 felnőtt + 2 vagy több gyermek esetén a 2. és minden további gyerek jegyének ára 500 Ft

- NOE tagsági kártyával a 3. és további 14 év alatti gyermekek ingyenes belépésre jogosultak

Fehér Gólya Múzeum - Megismerkedhetünk a fehér gólyák táplálkozásával, fészkelési szokásaival, vonulásukkal. Kitekintést kapunk a gólyák családjának valamennyi tagjáról, melyek közül hazánkban csak két faj él.

felnőtt: 600 Ft/fő

18 éves korig: 500 Ft/fő

nyugdíjas: 500 Ft/fő

csoportkedvezmény iskolás csoportok részére: 20 fő felett 400 Ft/fő

óvodás csoportok: 300 Ft/fő

3 éves kor alatt ingyenes

NOE tagsági kártyával a 3. és további 14 év alatti gyermekek ingyenes belépésre jogosultak

Délben étkezési lehetőség a Busóudvar Étterem és Kávézóban

Busóudvar - megtekintés vezetéssel, filmvetítés Busóudvar

Felnőtt: 1300 Ft

Gyermek (18 éves korig) / Nyugdíjas: 800 Ft

Hajókirándulás – Hajókirándulás a Vuk hajóval: 45 perc (max. 25 fő) 35.000.-

Szent Miklós Vízi és Taposómalom - vízimalom bemutatás, őrlés- és malomtörténeti kiállítás megtekintése, merített papír készítés, igény esetén kemencés sütögetés (1,5 óra)

Jegyárak: Felnőtt 1000 Ft/fő, Diák: 800 Ft/fő, Csoportok (felnőtt) 800 Ft/fő, Csoportok (diák): 600 Ft/fő

 Információ: Fazekas Orsolya Programiroda vezető +36 20 3376400 vagy Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

      

A kaland a mohácsi révtől indul, azonban a lankásabb terep miatt ez egy sokkal könnyebb túra. Innen a Szent János úton indulunk dél felé, majd Mohács szélétől a Duna-gáton folytatjuk utunkat. A távolban meglátjuk Kölked települést. Még a falu széle előtt látszik, hol kell balra felmenni a gátra, aszfaltozott út, kerékpáros útjelző „totemoszlopokkal”, szép helyekkel.

Az EuroVelo, teljes nevén az Európai Kerékpárút Hálózat a Európai Kerékpáros Szövetség (ECF) kezdeményezése egy egész Európát átszelő kerékpárút-hálózat kialakítására. Ezen utak teljes hossza több mint 60 000 km, melyből több mint 20 000 km már elkészült. Az EuroVelo utakat az egész kontinenst átszelő kerékpártúrákra tervezik a már meglévő kerékpárutak összekötésével. Természetesen ezeket az EuroVelo útvonalakat a helyi kerékpáros forgalomban is igénybe lehet majd venni. Magyarországon három EuroVelo útvonal halad át: az Atlanti-óceántól a Fekete-tengerig futó EV6, a Tiszát követő EV11, illetve a legújabb, az egykori Vasfüggöny mentén húzódó EuroVelo 13.

Az EuroVelo 13 („Vasfüggöny Nyomvonal”) dél-dunántúli szakasza nagy részben átfedi a 2007-ben kialakított Három folyó túraútvonal nyomvonalával. Az EuroVelo 13 nyomvonalának kialakításakor a következő szempontokat kellett figyelembe venni:

  • Minél nagyobb arányban támaszkodjon meglévő, kijelölt kerékpártúra-útvonalakra;
  • Lehetőleg minél nagyobb arányban aszfaltburkolatú úton haladjon;
  • Közforgalmú utak esetében minél alacsonyabb forgalmú utakon;
  • Minél közelebb a határhoz (15 km);
  • Minél több vasfüggöny-tematikájú látnivalót érintsen;
  • Minél nagyobb legyen az útvonal mentén a kerékpárosok számára elérhető szolgáltatások sűrűsége (látnivaló, szállás, étkezési lehetőség, szerviz stb.).
  • Minél jobb kapcsolódás a közösségi közlekedési eszközökhöz (vasút).

A baranyai dombságon kacskaringózó körtúra a Mohácsi révtől indul, és csodálatos baranyai falvakat érintve kanyarog vissza a kiindulási ponthoz. A legjobb talán az, ha autóval érkezünk a révhez, és onnan pattanunk nyeregbe. A Szent János úton induljunk dél felé, majd Mohács szélétől a Duna-gáton folytassuk utunkat. Kölkedre már országúton fogunk megérkezni. Innen Nagynyárádra tekerünk, közben a Mohácsi Történelmi Emlékhelyen megállhatunk nézelődni, ami Sátorhely mellett található.

A Mohács I. katamarán hajó különleges élményt nyújtó, egyedi megjelenéssel bíró magyar gyártmányú kirándulóhajó. Mohács önkormányzatának megbízásából 2019-ben építette Budapesten egyedi hajóként a Magyar Kikötő Zrt. Jelenleg Magyarország egyik legújabb és leggyorsabb kirándulóhajója. 

Régi Busóálarc

 

Mohácson kevés olyan család van, akiknél nincs a szekrényben busóálarc. Az is biztos, hogy nehéz két egyformát találni. A szakszerű, igazán gondos tárolásra viszont a Kanizsai Dorottya Múzeum hívatott, melynek gyűjteményében 90 darab egyedi busómaszk található. Ezek közül jó néhány több, mint 100 évet megért, a 19. század végén, 20. század elején készült, az eredeti formákat és készítési módot leginkább őrző fa álarc.

A ’farsang’ a téli ünnepkört záró, téltemető-tavaszváró rítusok, maszkos alakoskodások, köszöntők összefoglaló megnevezése.

A farsanghoz a karácsonyi ünnepkör után a leggazdagabb jelesnapi szokáshagyomány kapcsolódik. Legjellemzőbb eseménye az álarcos, jelmezes alakoskodás, amely majdnem minden farsangi szokásban előfordul.

Busójárás Európában

A különböző alakoskodó szokások – amelyek valaha az egész világon ismertek voltak, és általában a földművelő társadalmakhoz kötődtek – a tél/sötétség/gonosz elűzését, illetve a fény/tavasz eljövetelét kívánták elősegíteni, emellett művelői úgy tartották, hogy azok a termékenység befolyásolására is alkalmasak. Ezek a szokások Európa szinte minden országában ismertek voltak, de legfőképp a Balkánon, illetve a Kárpát-Pannon-térségben terjedtek el.

Ki lehetett busó?

Anno busónak kizárólag a a felnőtt férfiak öltözhettek be. A nők és a gyerekek maszkások lehettek, de busó maszkot nem viselhettek.

A legényeknek a férfikort elérve tanúbizonyságot kellett tenniük arról, hogy képesek társaik inkognitóját megőrizni, mind fizikai, mind erkölcsi erővel. Ennek próbája az ujjhúzás volt: középső ujjukat összeakasztották, egymást húzták. Az lett a győztes, aki jobban el tudta húzni a másikat. A busók birkózása erőpróba volt. Az inkognitó fontos volt. Akit felismertek a maskarában, az hazament és más maszkot, gúnyát öltött.

UNESCO világörökség lett a Busójárás

2009-ben felvették a mohácsi busójárást az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára.

Az UNESCO 2009. szeptember 28. és október 2. között tartott kormányközi bizottsági ülésén a világ minden tájáról érkezett 111 jelölésről döntöttek a jelzett időben.

Busójárás története

A mohácsi sokacok híres népszokása, a busójárás idejét a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg.

A mulatság régen farsangvasárnap reggelétől húshagyókedd estéjéig tartott.

A busójárás hivatalos eseménye:

https://fb.me/e/2KqHAESZW

Időpont: 2022. február 24- március 1. 

A megfelelő időben történő tervezés érdekében egy kis információ a Busójárás időpontjának kiszámításáról: 

A farsang időpontja változó. A kezdete mindig január hatodika, azaz vízkereszt napja, a vége viszont évről évre változik, eshet akár február vagy március elejére is.

A farsang időpontja egyszerűen kiszámolható. Farsang a húsvét előtti 40 napos  nagyböjt kezdetével kezdődik. Utolsó napja a húshagyókeddet követő hamvazószerda. A számolásnál a húsvét dátumából kell kiindulni, ami szintén változó ünnep. A húsvétot a tavaszi napéjegyenlőség (márc. 21) utáni első holdtöltét követő vasárnap ünnepeljük. Ha ettől visszaszámolunk 40 napot, akkor megkapjuk a farsang végét. Ezt a napot nevezzük a Húshagyó keddnek, ez a 40 napos böjt előtti utolsó nap, amikor még szabad a tánc, a vigadalom és fogyasztható hús.

A következő évek

Mohácsi Busójárás

dátumai, amiket be is lehet írni a naptárba: 

2023. február 16-21.

2024. február 8-13.

A jankele

A jankele a mohácsi busójárás másik jelmezes alakja a busón kívül. A szerepe elsősorban az, hogy távol tartsák az utcán sétálókat a busóktól, főleg a gyerekeket.

Jelmeze tulajdonképpen rongyokból áll, de a jankelénél még van egy zsák is, amely hagyományosan hamuval, liszttel, manapság inkább ronggyal vagy fűrészporral van megtöltve (de előfordul, hogy korommal, vagy valami keményebb tárggyal, pl. téglával, kővel, stb).

A busók kifordított szőrű bundát, szalmával kitömött gatyát, gyapjúból kötött cifra harisnyát, lábukon bocskort, fejükön fűzfából faragott, hagyományosan állatvérrel festett, birkabőrcsuklyás álarcot viseltek.

A busók többsége csoportokba tömörül. Az utóbbi években a felvonulásos, jelmezes, városias jellegű karneválra 1000-1200 fő öltözik busónak, akik 58 önállóan szerveződő, zárt csoportközösséget alkotva alakítják jellemző rítusaikat. A busócsoportok érintettsége is többszintű, hiszen vannak akik zenészek, táncosok, vagy maszkfaragók is, akik alkalmilag más csoportokkal is rituális kapcsolatba kerülnek.

A Busó fűzfából  faragott maszkot viselő alak, akinek jellemző ruházata a bocskor, csizma, fehér vászongatya, a bundájával kifordított birkabőr derékban kötéllel vagy lánccal összekötve, melyre egy, vagy több kolomp van felaggatva, vállukon tarisznya.