2022. szeptember 24.
A Szüreti Fesztivál célja felkarolni és bemutatni a mohácsi szőlős gazdákat és boraikat, amelyek hasonlóan jó minőségűek, mint a környék „híres borvidékeinek levei".
Kezdetben a Mohácsi Szőlőhegy adott otthont a rendezvénynek, majd a nagy érdeklődésre való tekintettel Mohács Város belvárosa fogadta be a rendezvényt. A Szüreti-és Borfesztivál mára már kibővült a Mohácsi Polgárok Olvasókörének lovas kocsis felvonulásával, valamint a gasztronómiát szerető emberek kedvéért a szabad tüzű ételek főzésével is.
2022. augusztus 29.
Az 1526. augusztus 29-i mohácsi csata helyszínén, Sátorhely határában elterülő park területe több mint 1500 katona végső nyughelye. Az évforduló napján a csatában elesett hősökre emlékezünk. Egész napos programokat kínálunk gyermekeknek és felnőtteknek.
2022. augusztus 17-20.
1996 óta minden év augusztusának kiemelkedő programja. Évente 10-12 együttes szerepel.
A mohácsi csoportok mellé 6-7 együttest hívnak külföldről, valamint 2 hazai tánccsoportot. A rendezvény kezdeti célja a cserekapcsolat kiépítése volt a város néptánc együtteseinek a részére. A fellépések négy napon át tartanak, az esti órákban.
Időpont: 2022. augusztus 6.
Helyszín: Sokac negyed utcái
Mohácsi Sokacok Olvasóköre rendezésében
Közel három évtizede a Mohácsi Sokacok Olvasókörének tagjai augusztus első hétvégéjére szervezik meg a mohácsi népi és nemzetiségi hagyományokat felelevenítő Babfőző fesztivált - horvát kulturális és gasztronómiai találkozót. Idén a járványügyi helyzetre való tekintettel szeptember első szombatján rendezik meg az eseményt.
A rendezvény 14.00 órakor indul köszöntőkkel a Sokac Negyed utcáiban, miközben megkezdődik hagyományos technikával az agyagedényben történő babfőzés. A gasztronómiai ízek mellett kulturális bemutatók is helyet kapnak, a kézműves bemutatókkal egyetemben. A résztvevő főzők száma közel 300 fő, akik 1100 agyagedényben főzik a babot. Az este utcabállal zárul.
2022. július 16.
Nekünk, mohácsi sváboknak - és azt gondoljuk a város többi nemzetiségének is - szívügyünk az igazi dunai halászlé, illetve minden Duna menti halétel. Tegyük is mindjárt hozzá, hogy ezek az ételek amellett, hogy nagyon finomak, rendkívül egészségesek is!
2022. július 9.
A Mohácsi Polgárok Olvasóköre kezdte feleleveníteni a népi aratónapi szokásokat.
Az Aratónap kezdő időpontja délelőtt 10 óra, az Olvasókör székházanál, ahonnan lovas kocsikkal népi ruhában felöltözve kikocsiznak közel 400-an a Mohács melletti búzaföldekre. A rendezvény helyszínére megérkeznek az érdeklődők, majd a köszöntők és áldást követően megkezdődik a kézi aratás. A férfiak kaszával aratnak, míg a nők a marokszedők. A kulturális programot a Mohácsi Polgárok Olvasókörének citera zenekara, a Polgári Olvasókör Dalárdája, valamint a Schneider Lajos Népdalkör biztosítja, kiegészítve a Sátorhelyi Folkműhely néptáncosaival. Az Aratónap zárásaként a meghívott vendégeket a Schneider Lajos Művészeti Iskolában látják vacsorával vendégül, majd a napot a régi hagyományokhoz hűen Aratónapi bál zárja.
2022. július 2.
Az immár sok esztendeje hagyományosan július első hétvégéjén sorra kerülő programra egyre többen kíváncsiak, rendre több százan gyűlnek össze a révnél.
Hagyományos eszközökkel nehéz, évszázados asszonyi munka elevenedik meg a folyó partján: utána folklórműsor és sütés-főzés teszi teljessé a napot. A Pranje na Dunavu, azaz a Dunai mosás, amikor is a hölgyek – némi férfi segédlettel – gyakorlottan veszik sorra a teendőket, az áztatást, a mosópadra helyezett ruhák beszappanozását, megzöcskölését, majd a vizes anyagokból a mosófa élével a szennyeződés kiverését mindaddig, amíg a textilekből nem jön tiszta öblítővíz.
Tervezett időpont: 2022. június 18.
"A korabeli Mohács 13 kocsmájában 13 tamburazenekar játszott..."
Mohács gazdag zenei életének jellegzetes szeletét jelentik a tamburazenekarok, melyekben apáról fiúra öröklődik a különösen a déli szlávoknál használatos hangszer mesteri megszólaltatásának titka. E pengetős instrumentumot, illetve az ebből kialakult hangszercsalád tagjait közel másfél évszázada veszik kézbe a soknemzetiségű Duna-parti város zenészei: az általuk megszólaltatott dallamokat az itt élők és a vendégként ide látogatók mindig nagy örömmel hallgatták és hallgatják…
2022. május 21.
Nepomuki Szent János a vízen járók védőszentje, szobra a Duna-part közelében, a Halászcsárda előtti téren áll. A múlt századból eredő szokás szerint a dunai hajósok, molnárok és halászok május 16-án tartották látványos ünnepélyüket.
Nepomuki Szent János a vízen járók védőszentje, szobra a Duna-part közelében, a Halászcsárda előtti téren áll. A múlt századból eredő szokás szerint a dunai hajósok, molnárok és halászok május 16-án tartották látványos ünnepélyüket, mely az egész környékről nagyszámú nézősereget vonzott. Az idők során feledésbe merült ez a hangulatos dunai felvonulás, de a mohácsi művelődési központ jóvoltából 1989 óta újra élő hagyománnyá vált, s egyben nagy sikerű majálissá nőtte ki magát.
2022 május
Immár hagyományteremtő rendezvény, mely a környék leglátogatottabb szabadtéri programja. Egész nap hagyományőrző kézműves vásár és népi mesterségek bemutatója. Napközben állatsimogató, sétakocsikázás, kicsiknek légvár, léggömb.
Mohácsi Busójárás 2022. február 24. - március 1.
Farsang idején a mohácsi busók hosszú szőrű állatbőrökbe bújva, fűzfából faragott, piros színűre festett, félelmetes álarcaikban, kereplőket forgatva, kolompokat rázva, hol félelmetes, hol vidám forgataggá varázsolják a várost.
A téltemető, tavaszköszöntő nagy ünnep húshagyó kedden látványos, jókedvű farsangtemetéssel ér véget.
A mohácsi sokácok messze földön ismert népszokása a busójárás a tavaszi napforduló idejére esik. Régen Farsangvasárnap reggelétől Húshagyókedd estéjéig tartott a mulatság. A Farsang utolsó csütörtökjén a gyermekek öltöznek maskarába.
Időpont: 2022. január 22.
Vince nemesi származású, hispániai vértanú volt. Vértanúságának eszköze a fejsze, esetleg csákány vagy irtókapa.
Ezért védőszentjüknek tekintették (főleg a skandináv államokban) részben az ácsok és az erdei favágók is.
Egyes magyarországi német településeken ezen a napon nem dolgoztak, hanem misére mentek. Némely felvidéki és német településeken úgy tartják, hogy Vince napján házasodnak a madarak, ezért nem szabad az erdőbe menni és fát vágni, illetve zajongani.
Mára már hagyománnyá vált a havonta megrendezett KÉZMŰVES VÁSÁR Mohácson. Kézműves foglalkozás, sör, bor, frissen sült lepény, sajtok, kenyér, sütemények, lekvárok, szörpök, méz, chili, kézműves csokoládé, levendulás termékek, kerámia, ékszerek, kosarak, horgolt játékok, virágok, díszek és még sok minden más... Érdemes kilátogatni! Mohácsi és környékbeli kézművesek hagyományos, egyedi készítésű termékeinek, ételeinek, italainak bemutatása és árusítása.
Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt!